مقایسه کن

سنگ گارنت با خاصیت جادویی تغییر رنگ

مدیریت ۰ نظر ۱۳۹۹/۰۵/۲۳ ۱۱:۰۶:۰۸

گارنت ( Garnet ) یا حجر سیلان سنگی با ویژگی های خاص است که شاخص ترین ویژگی آن تغییر رنگ می باشد. البته رنگ این نوع سنگ بسته به نور و منبعی که از آن متصاعد میشود تغییر میکند.

 رنگ های زیادی از این سنگ در طبیعت یافت میشود مانند سبز، زرد روشن ، نارنجی آتشین، صورتی و قرمز است . بیشترین تغییر رنگی که از گارنت دیده میشود از قرمز به سبز است اسم این سنگ از شباهت آن به دانه های سرخ انار گرفته شده است. جواهرات ارزشمند مانند انگشتری که نگین آن از گارنت  است در کنار انگشتر فیروزه و انگشتر عقیق برای کلکسیونداران بسیار جذاب است.

تاریخچه گارنت

در قرون وسطی مردم بر این باور بودند که این سنگ افسردگی را درمان میکند و کابوس را نابود میسازد. عده‌ای معتقدند که «گارنت قرمز» در سنت مسیح به عنوان نماد فداکاری مورد توجه بوده است. در زبان عبری این سنگ را یکی از چند سنگ ارزشمند در حکومت هارون میدانند. در افسانه ها آمده است که حضرت نوح برای هدایت کشتی خود از نور سنگ گارنت بهره برده است. در منابعی آمده است که هندیان به عنوان گلوله و تیر کمان از آن استفاده میکردند. در اساطیر یونان این سنگ را نماد عشق میدانستند و بر این باور بودند برای نوزدهمین سالگرد ازدواج هدیه ای خوش یمن و مناسب است. همچنین آنها گارنت را در برابر زهر های بسیار قوی اثر بخش و مقوی میدانستند.

تاریخچه گارنت

مشخصات کانی شناسی گارنت

سختی این سنگ 6.5 تا 7 در مقیاس موس است که سیستم بلوری آن مکعبی است. این سنگ چیزی در حدود 10 نوع دارد که تفاوت آنها با یکدیگر در رنگ ، چگالی و ضریب شکست است. کانی های این سنگ به صورت شفاف تا نیمه شفاف در طبیعت وجود دارند. ویژگی تغییر رنگ در سنگ‌هایی که دو موج نور (به جای یک موج) و تقریباً همان اندازه را جذب نمی‌کنند، ایجاد می‌شود، به این شکل که یک سنگ قرمز رنگ، قرمز دیده می‌شود زیرا تمام فرکانس‌های نور را به جز قرمز جذب می‌کند.

محل پیدایش سنگ گارنت در جهان

این سنگ فراوانی زیادی در تمام دنیا دارد اما انواعی از آن  که در جواهر سازی استفاده میشود و ارزششان بالاست تنها در قسمت های محدودی از سراسر دنیا یافت میگردد این مناطق شامل شمال هند، استرالیا پاکستان برزیل و آمریکاست. منبع اصلی این سنگ در شرق آفریقا به ویژه دره اومبا در تانزانیا است.

محل پیدایش سنگ گارنت در جهان

ذخایر گارنت در ایران

سنگ گارنت در مناطقی از ایران نیز یافت میشود اما عمدتا نمیتوان از آنها در جواهرسازی استفاده کرد برخی از این مناطق شامل بخش میکاداردر کوه های خلج در خراسان رضوی که در این قسمت نوع آلماندین همراه با استارولیت یافت میشود ، کوه گبری در رفسنجان که بلورهای گارنت معمولا از نوع آندرادیت و گروسولاریت هستند ، در معدن آهن سمنان و ناحیه علیای دره مرادبیگ گارنتهایی از نوع گروسولار کشف شده است.

انواع سنگ گارنت

سنگ گارنت به دو دسته اصلی و چند زیر دسته تقسیم میشود که در مقالات بعدی به بررسی آنها خواهیم پرداخت. دو دسته اصلی شامل دسته پیرالسپیت (Pyralspite) ودسته یوگراندیت (Ugrandite) است . همه انواع سنگ گارنت در صنعت جواهر سازی استفاده میشوند به شرط انکه دارای بلورهای درشتی باشند.

نوعی از این سنگ که در بین خانواده گارنت با ارزش تر از بقیه است دمانتوئید است که رنگ آن سبز زمردی است که درکوههای اورال روسیه یافت میشود.

انواع سنگ گارنت

گارنت سنگ تولد چه ماههایی است؟

متولدین ماه های فروردین، تیر، شهریور، دی و مرداد می توانند از خواص سنگ گارنت به عنوان سنگ ماه تولدشان استفاده کنند. برای آشنایی با سنگ ماه تولد می توانید این مقاله را در دو قسمت مطالعه فرمایید.

سخن آخر

گارنت به عنوان یک سنگ قیمتی تا نیمه قیمتی از نظر نوع و ساختار  تنوع بالایی دارد و هر نوع آن از کاربرد خاصی در صنعت جواهرسازی  برخوردار است . در مقالات بعدی به انواع و دسته بندی های این سنگ اشاره خواهیم کرد و به خواص درمانی و ویژگی های هر یک خواهیم پرداخت.


نظرات 0

ارسال نظر

اگر تصوير خوانا نيست اينجا کليک کنيد
همزمان با تأييد انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.
* نظر هايي كه حاوي توهين است، منتشر نمي شود.
* لطفا از نوشتن نظر هاي خود به صورت حروف لاتين (فينگليش) خودداري نماييد.